13:05, 09 gru 2019 r. Zwycięstwo Mateusza Rudyka

W nowozelandzkiej miejscowości Cambridge 24-letni kolarz Stali Grudziądz wygrał zawody Pucharu Świata w sprincie bijąc przy tym rekord Polski.

To pierwsze zwycięstwo w karierze Mateusza Rudyka, ale jego kolejny wielki sukces na rok przed igrzyskami olimpijskimi. W tym sezonie wywalczył już brązowy medal mistrzostw świata w Pruszkowie i mistrzostw Europy w Apeldoorn. W rankingu UCI Polak zajmuje obecnie trzecią pozycję za zdecydowanie najlepszymi zawodnikami w tej konkurencji Holendrami Harrie Lavreysenem i Jeffreyem Hooglandem, którzy nie pojechali na Antypody.

W Cambrigde Rudyk doskonale pojechał już w eliminacjach. Uzyskał czas 9.527, co jest nowym rekordem Polski. Poprzedni rekord wynosił 9,558. W kolejnych fazach zawodów torowiec z Grudziądza pokonywał: Kanadyjczyka Hugo Barrette’a. reprezentanta Trynidadu i Tobago Nicholasa Paula (nr 4 w rankingu UCI), Japończyka Yudai Nittę oraz - w finale - kolejnego Japończyka Tomohiro Fukayę.

Na tych samych zawodach bardzo dobrze wypadli inni reprezentanci kraju. Drugie miejsce w madisonie zajęły Daria Pikulik i Nikola Płosaj. Na piątym miejscu omnium zakończyła Pikulik oraz Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski w madisonie.

Kolejne zawody PŚ odbędą się za tydzień w Brisbane.