17:49, 31 sty Witold Bańka kandydatem RE na szefa WADA

/files/news/dykf2-kwkaa3jll.jpg

W siedzibie Rady Europy w  Strasbourgu 30 stycznia odbył się pierwszy etap – kontynentalny – wyborów na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka wygrał zdecydowaną większością głosów w pierwszej turze.

Szef polskiego resortu sportu otrzymał 28 głosów, Norweżka Linda Hofstad Helleland – 16, Belg Philippe Muyters – 5. Wybory na szefa WADA odbędą się podczas konferencji antydopingowej, która w listopadzie odbędzie się w Katowicach. Kontrkandydatem Witolda Bańki będzie Marcos Diaz z Dominikany, były pływak długodystansowy, członek Rady Fundacji i Komitetu Wykonawczego WADA. Nowy szef agencji zastąpi na tym stanowisku Brytyjczyka Craiga Reedie i obejmie stanowisko 1 stycznia 2020 roku.

Minister Witold Bańka jest przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA od maja 2017 roku. Jego główne punkty programu to:

- budowa międzynarodowej sieci Narodowych Organizacji Antydopingowych (NADO) finansowanych ze środków Funduszu Solidarności Antydopingowej,

- zwiększenie zaangażowania zawodników w walkę z dopingiem,

- zmiana podejścia do kwestii laboratoriów antydopingowych – stawianie na jakość i ilość,

- zapewnienie ścisłej współpracy między rządami, ruchem sportowym, NADO i wszystkimi interesariuszami.

Fot. Twitter MSiT

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie