09:39, 15 kwi Marcin Chabowski mistrzem Polski w maratonie

/files/news/d4glvzfwwaa98-x.jpg

W Warszawie podczas Orlen Warsaw Marathon odbyły się mistrzostwa Polski w tej konkurencji. Złoty medal zdobył zawodnik Floty Gdynia Marcin Chabowski.

32-letni zawodnik uzyskał czas 2:13.10. W klasyfikacji generalnej maratonu przybiegł na czwartej pozycji. Zwyciężył Etiopczyk Regasa Bejiga z wynikiem 2:09.42. Drugi był ubiegłoroczny triumfator Ezekial Omullo z Kenii – 2:09.49.

Dla polskich zawodników warszawski maraton był jedną z możliwości kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. – Wygląda to tak, że wynik w okolicach 2:13 powinien zapewnić nam start w Tokio z rankingu, tak nam powiedziano w PZLA. Ale dla nas ważniejsze jest minimum czyli czas 2:11.30 – powiedział mistrz Polski na mecie.

Chabowski tłumaczył, że trenował, by uzyskać czas 2:10-2:11. Warunki w Warszawie okazały się jednak zbyt trudne. Na trasie były dwa krótkie podbiegi. – Straciłem na nim około 45 sekund. Te podbiegi spowodowały też, że czułem w nogach ten dodatkowy wysiłek – tłumaczył. Wielką trudność dla biegaczy stanowił wiatr, szczególnie w końcowych odcinkach. – Ostatnie 5 km wyraźnie zwolniłem – powiedział Chabowski.

Złoty medalista zapowiada, że kolejnych szans na kwalifikację olimpijską będzie szukał jesienią na igrzyskach wojskowych w Chinach, ale z tym może być problem, bo trasa prawdopodobnie nie będzie atestowana przez IAAF. Liczy więc na dobry występ na wiosnę przyszłego roku.

Warszawski maraton miał godną mistrzostw Polski oprawę. A medale zwycięzcom wręczali minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes sponsora tej imprezy i PZLA firmy PKN Orlen – Daniel Obajtek.

Wyniki mistrzostw Polski w maratonie podczas Orlen Warsaw Marathon:

  1. (4. miejsce w OWM) Marcin Chabowski 2:13.10
  2. (6) Mariusz Giżyński 2:13.25
  3. (7) Adam Nowicki 2:13.28

 Fot. Materiały prasowe Orlen Warsaw Marathon

 

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie