13:01, 08 lis 2018 r. IO w Paryżu bez klasy Finn

/files/news/220px-finn_older_1.jpg

Międzynarodowa Federacja Żeglarska na konferencji w Sarasocie przyjęła uchwałę o zmianie klas w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Przedstawiciele World Sailing zdecydowali, że za sześć lat zabraknie klasy Finn. W zamian do programu włączono wyścigi dwuosobowej łódki offshorowej w formule mieszanej. – To ogromna niesprawiedliwość, że wielu najlepszych żeglarzy na świecie nie znajdzie drogi na igrzyska olimpijskie i szczerze czujemy, że bez klasy Finn będą one uboższe – skomentował decyzję prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia klasy Finn Węgier Balazs Hajdu.

Klasa Finn znajdowała się w programie igrzysk od 1952 roku. Została wymyślona trzy lata wcześniej przez szwedzkiego architekta żeglarskiego i pedagoga Rickarda Sarby’ego. To klasa przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. W 1996 roku w Atlancie mistrzem olimpijskim w Finnie został Mateusz Kusznierewicz, a w 2004 roku w Atenach zdobył brązowy medal. Na ostatnich igrzyskach Polacy nie mieli swojego reprezentanta w tej klasie, w Londynie Piotr Kula był 16.

World Sailing ustalił, że w Paryżu w programie znajdą się klasy: 49er, 49erFX i Nacra 17, a RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Radial będą podlegały ocenie technicznej ze strony międzynarodowej federacji. Na igrzyskach w 2024 zadebiutuje kitesufring oraz dwuosobowy jacht offshorowy w formule mieszanej. O tym jaki sprzęt będzie mógł być wykorzystywany w nowych konkurencjach WS postanowi w 2019 roku.

Fot. Wikipedia

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pyeongczang