12:01, 25 lis Inauguracja PŚ w skokach narciarskich

Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle odbyły się pierwsze w tym roku zawody Pucharu

Świata w skokach. W obu konkursach Polacy stanęli na podium.

W sobotę rozegrano „drużynówkę”. Zwyciężyli Austriacy przed Norwegami. Polska zajęła trzecie miejsce. „Biało-czerwoni” wystąpili w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki.

Drużyna Polski prowadziła na półmetku zawodów. Potem jednak słabsze skoki oddali: Żyła, Wolny i Stoch. Dobrą próbę miał ponownie Kubacki. Aktualny mistrz świata – jeszcze w pierwszej serii – oddał najdłuższy skok konkursu na odległość 126,5 m.

Konkurs indywidualny był rozgrywany w trudnych warunkach, przy niesprzyjającym wietrze. Groźny upadek w pierwszej serii miał Piotr Żyła. Do finału z ośmiu Polaków awansowało trzech. Startujący z 12. pozycji Stoch zakończył konkurs na trzecim miejscu. To było 67. podium w karierze trzykrotnego mistrza olimpijskiego.

Zwyciężył Norweg Daniel Andre Tande. Drugi był Słoweniec Anze Lanisek. Na siódmym miejscu zawody w Wiśle ukończył Dawid Kubacki, 25. był Maciej Kot.

Konkursy w Wiśle były pierwszymi, które w roli trenera kadry A Polski poprowadził Michal Doleżal.

Kolejne zawody PŚ odbędą się w dniach 30 listopada – 1 grudnia w fińskiej miejscowości Ruka.